Centar za zaštitu i restauraciju se sastoji od dva laboratorija: konzervatorski i knjigovezački laboratorij. Nakon utvrđivanja činjeničnog stanja materijala koji dođe u laboratorij tj. postavljanja dijagnoze, materijal se prvo šalje u hemijsko–konzervatorski laboratorij. Obavljene pripremne radnje dozvoljavaju početak konzervatorskog posla. Iako ljudi često misle samo na knjige kada misle o biblioteci, bibliotečke kolekcije sadrže različite vrste materijala. Da bi se konzervatorski posao obavljao uspješno, potrebo je primjeniti poseban tretman zavisno od vrste bibliotečkog materijala kojem je potrebna konzervacija.
Grupe materijala u bibliotekama:
• monografske publikacije
• časopisi i novine
• kartografski materijal rukopisi i arhivi
• zvučni zapis
• mašinski čitljivi zapis
• slike
• doktorske disertacije
• audio-vizuelni materijal
• u novije vrijeme CD-ROM i DVD
Vrsta materijala i vrijednost koju pridajemo informacijama koje sadrže materijali određuju nivo daljeg konzervatorskog tretmana, koji je jedan od naskupljih poslova u bibliotekarstvu.
Da bismo izbjegli dolazak bibliotečke građe u konzervatorske radionice, tj. produžili njen vijek trajanja, treba prije svega prihvatiti činjenicu da zaštita građe počinje sa njenim dolaskom u biblioteku.
Dobro planiranje i strategija zaštite građe, imaju odlučujuću ulogu u bibliotečkom poslovanju i postizanju osnovnih ciljeva bibliotečke struke: prikupljanju, čuvanju i davanju na korištenje bibliotečke građe. Sve ove akcije su usmjerene i na očuvanje kulturnog naslijeđa za budućnost. Zaštita i restauracija bibliotečke građe, znače mnogo više od samog tretmana objekta od štete koja je već načinjena, to je istovremeno i očuvanje kulturnog naslijeđa za budućnost.
Prezervacija kao dio ovog posla podrazumijeva sve radnje na prevenciji kulturnog dobra. Ona uključuje ne samo materijal, već i brigu o okruženju u kojem se on nalazi, uslove njegovog korištenja, pa i planiranje prenosa materijala na drugi medij.
Preventivna konzervacija podrazumijeva sve radnje u zaustavljanju oštećenja i prevenciji štete kulturnog naslijeđa kroz pružanje optimalnih uslova skladištenja, izlaganja, korištenja i rukovanja.
Rekonstrukcija je još jedan od načina da se sačuva dokumentarno naslijeđe, preduzimajući sve da se nanovo stvore kolekcije u cjelini ili nadoknadi dio kolekcije koji nedostaje.
Restauracija podrazumijeva sve aktivnosti usmjerene na izmjeni postojećih materijala, da bi se vratili u prvobitno stanje prije oštećenja i nastale štete.
Znači rekonstrukcija i restauracija bibliotečke građe u Bosni i Hercegovini će značiti ponovno uspostavljanje kulturne vrijednosti kulturnog naslijeđa.
Centar za zaštitu pruža usluge i drugim institucijama BiH. Trenutno se rade informativno - edukativni materijali za preventivnu zaštitu i uslove smještaja bibliotečke građe koje će biti dostupne svim zainteresovanim.