Zatvaranje 40. Međunarodnog festivala “Sarajevska zima” u NUB BiH

Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine pripala je čast da zatvori jubilarni 40.
Međunarodni festival “Sarajevska zima”.

Ovaj prestižni festival, koji je započeo 1984. godine u susret XIV Zimskim olimpijskim igrama, postao je ključna tačka susreta umjetnika, intelektualaca i ljubitelja umjetnosti iz cijelog svijeta.

Tijekom godina, “Sarajevska zima” je stekla status simbola kulturne otpornosti Sarajeva i Bosne i Hercegovine, te se prepoznaje kao jedan od najvažnijih kulturnih događaja u regiji i šire.

Izložba, koja je održana u sklopu festivala, svjedoči o dugogodišnjoj saradnji između Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine i festivala “Sarajevska zima”, naročito u periodu kada je kultura postala oblik otpora.

Izloženi plakati “Sarajevske zime”, posebice oni iz ratnog perioda, nose kodirani vizualni jezik vremena. Ovi plakati nisu samo najavni materijali festivala, već su i autonomni umjetnički objekti koji posjeduju duh otpora, dokazujući da ni granate ni mrak ne mogu ugasiti duh stvaralaštva.

Autori plakata uključuju renomirane bh. umjetnike kao što su Edin Malović, Kemal Hadžić, Enes Selimović, Enes Sivac i drugi.

Izložba je također uključivala naslovne strane i članke iz bosanskohercegovačkih ratnih časopisa “Why” i “Dijalog”, koji dokumentuju bogatu hroniku kulturnih dešavanja u ratnom Sarajevu.

Među izloženim materijalima bile su i dnevne novine “Oslobođenje” iz decembra 1984. godine, koje svjedoče o početku Festivala “Sarajevska zima”, te primjerci časopisa “Odjek”.

Posebnu pažnju privukli su katalozi festivala, koji svjedoče o bogatom kulturnom programu koji je bio organiziran u okviru “Sarajevske zime”, uključujući manifestacije održane u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci, kao što su:

  • izložbe

  • kulturno-naučni susreti

  • promocije knjiga

  • književne večeri

Direktor festivala “Sarajevska zima”, Ibrahim Spahić, zahvalio je Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci na kontinuiranoj podršci i saradnji.

Spomenuo je važnost veze između “Sarajevske zime” i biblioteke, koja nije samo kulturna, već i simbolična, jer je biblioteka, unatoč svim teškoćama, bila svjetionik kulturnog života Sarajeva tokom rata i nakon njega.

Čestitao je jubilarnu 80. godišnjicu Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, te istakao kako je njen opstanak i obnovljena vitalnost od velikog značaja za kulturno naslijeđe zemlje.

V.d. direktorica Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, Adisa Žero, u svom obraćanju istakla je značaj saradnje sa festivalom “Sarajevska zima”.

Naglasila je, međutim, i trenutnu situaciju u kojoj se biblioteka nalazi, ukazujući na:

  • neriješen pravni status

  • neredovno finansiranje

…što predstavlja ozbiljan izazov za dalji rad i razvoj institucije.

Na kraju, autor izložbe, Alem Akšamija, obratio se prisutnima i predstavio sadržaj izložbe, koja je obuhvatila bogatstvo materijala iz fonda Nacionalne i univerzitetske biblioteke, uključujući i ključne kulturne dokumente iz perioda rata.

Akšamija je naglasio značaj ove izložbe u kontekstu očuvanja kulturne baštine, kao i ulogu festivala “Sarajevska zima” u podršci kulturnim inicijativama.

Nakon izložbe, u skladu sa proslavama Dana poezije i početka proleća, u saradnji sa Međunarodnim centrom za mir, u studentskom parku posađeno je 40 sadnica.

Ova simbolična gesta, koju je izveo kolektiv Nacionalne i univerzitetske biblioteke, oplemenjuje prostor i vraća nadu da će poetika Sarajeva, kroz čitanje poezije i sadnice, živeti i dalje.

Uz zalivanje sadnica izvorskom vodom, stvoren je spoj prirode i umetnosti, koji podsjeća na vrijednosti koje čuvamo i želimo prenijeti budućim generacijama.

Ova inicijativa, kao i sve prethodne aktivnosti, ima za cilj dalje jačanje mostova između kulture, obrazovanja i očuvanja tradicije, čime se nastavlja graditi temelj za napredno društvo u Bosni i Hercegovini.

Galerija