Unaprijeđenje istraživačkih i edukacijskih kapaciteta COBISS infrastrukture u NUB BiH

Prezentiran projekat unapređenja istraživačkih i edukacijskih kapaciteta COBISS infrastrukture u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine

Danas je u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine (NUBBiH) održana prezentacija projekta “Unaprijeđenje istraživačkih i edukacijskih kapaciteta COBISS infrastrukture u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine”.
Ovaj projekat predstavlja značajan korak u jačanju bibliotečkog i istraživačkog sektora u BiH, omogućavajući savremene edukacijske resurse i poboljšanje pristupa informacijama u akademskoj zajednici.

Prisutnima se obratila mr. Adisa Žero, v. d. direktorica NUBBiH, koja je naglasila važnost kontinuiranog ulaganja u bibliotečku infrastrukturu kao ključnog faktora razvoja nauke i obrazovanja.
Istakla je da ovaj projekat ne samo da unapređuje tehnološke kapacitete biblioteke, već doprinosi i stvaranju snažnije akademske mreže koja povezuje istraživače i institucije širom BiH.

U ime Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke i ministrice prof. dr. Jasne Duraković, obratio se gospodin Benjamin Hedžić, savjetnik ministrice, koji je istakao da je ovaj projekat dokaz posvećenosti unapređenju naučnoistraživačkog rada u BiH i važan iskorak ka modernizaciji bibliotečkih sistema koji omogućavaju bolje povezivanje istraživača i akademskih institucija.

Prezentaciju projekta održala je mr. Azra Smajić Gačević, rukovoditeljica Virtualne biblioteke Bosne i Hercegovine (VIBBiH), predstavivši ciljeve i aktivnosti projekta, kao i njegov doprinos razvoju istraživačkih i edukacijskih kapaciteta kroz COBISS sistem.
Naglasila je da uspostavljanje savremene edukacijske sale unutar NUBBiH nije samo infrastrukturni, već i strateški korak ka boljoj digitalnoj povezanosti biblioteka u BiH.

U nastavku programa, mr. Dženana Tuzlak, rukovoditeljica Odjeljenja za bibliografiju NUBBiH, govorila je o edukacijama i kursevima realizovanim u okviru projekta, naglasivši njihovu ulogu u jačanju kompetencija bibliotekara i istraživača.
Poseban fokus stavljen je na stručno osposobljavanje bibliotekara za rad u digitalnom okruženju, čime se podiže kvalitet usluga koje biblioteke pružaju akademskoj zajednici.

O značaju saradnje između Katedre za informacijske nauke i Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH govorila je prof. dr. Senada Dizdar, istaknuvši kako ova sinergija doprinosi modernizaciji bibliotečkih i naučnih sistema u BiH.
Naglasila je da ovakvi projekti omogućavaju studentima i istraživačima pristup relevantnim podacima i resursima koji su neophodni za kvalitetan akademski rad.

Projekat, koji je podržan od strane Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, rezultirao je uspostavom savremene edukacijske sale unutar NUBBiH, koja će služiti kao ključni centar za stručno usavršavanje bibliotekara, istraživača i studenata.
Ova sala omogućava interaktivne edukacije i treninge, što predstavlja značajan iskorak u digitalizaciji i modernizaciji bibliotečkih usluga u BiH.

Na kraju prezentacije otvorena je diskusija u kojoj su prisutni imali priliku postavljati pitanja i dijeliti prijedloge za dalji razvoj bibliotečkih infrastrukturnih kapaciteta i edukacijskih programa u BiH.
Učesnici su se složili da je potrebno nastaviti ulaganja u digitalnu infrastrukturu i edukaciju kako bi se osigurala dugoročna održivost i unapređenje bibliotečkog sistema.

NUBBiH će nastaviti s naporima ka jačanju i modernizaciji COBISS infrastrukture, osiguravajući akademskoj i naučnoj zajednici Bosne i Hercegovine pristup savremenim bibliotečkim resursima i alatima koji omogućavaju kvalitetnije istraživanje i obrazovanje.

Galerija