Promocija knjige “Glosar Sarajevskog Atentata”

Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine promovisala je knjigu “GLOSAR SARAJEVSKOG ATENTATA”, autora Valerijana Žuje na 36. međunarodnom sajmu knjiga Sarajevo


U okviru ovogodišnjeg Sajma knjige u Sarajevu, koji se održava od 9. do 14. aprila u sajamskom prostoru Skenderija, u Bosanskoj kući, promovisana je knjiga “GLOSARSARAJEVSKOG ATENTATA”, autora Valerijana Žuje.

Na promocji su govorili prof. dr. Senadin Musabegović i autor, a moderatorica je bila mr. Adisa Žero, v.d. direktorica NUBBiH.

Glosar Sarajevskog atentata je dvotomno ilustrovano leksikografsko djelo, obima oko 1.400 stranica i sadrži oko 500.000 riječi. Glosar je koncipiran kao hibridna knjiga koja se sastoji od leksikona pojmova povezanih sa Sarajevskim atentatom, hrestomatije relevantnih tekstova i dokumenata, te bibliografije inkorporirane u tekst članaka.

Građa za Glosar, sakupljana je tokom nekoliko decenija, prvenstveno u odgovarajućim sarajevskim institucijama (Arhiv BiH; NUB BiH; Arhiv Sarajeva; Muzej Sarajeva; Zemaljski muzej BiH), zatim u arhivima, muzejima i bibliotekama u Beču, Pragu, Ljubljani, Terezinu, Hradec Kralove, Sekešfehervaru, te u brojnim digitalnim bazama podataka.

Djelo je objavljeno pod pokroviteljstvom Akademije nauka i umjetnosti BiH, uz sufinansiranje Ministarstva za kulturu i sport, Kantona Sarajevo.

Izdavač knjige je Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, a suizdavači: Umjetnička galerija BiH i Media centar, Sarajevo.

Važan dio sadržaja Glosara jesu ispravke stotina pogrešnih navoda u važnijim knjigama o Atentatu. Ovo je link na kojem je demonstrirano pažljivo čitanje i ispravljanje pomenutih grešaka kod autora:
Vladimira Dedijera i Branka Bogdanovića:
🔗 https://nomad.ba/zujo-kad-moze-dedijer

Dio projekta je i Multimedijalna izložba posvećena Sarajevskom atentatu, koja je bila postavljenau maju i junu, 2023. godine u Bošnjačkom institutu. Osim fotografija, faksimila i tekstualnih fragmenata na panoima, izložba je obuhvatala i predmete povezane sa Atentatom, njegovim učesnicima i događajima koji su uslijedili. Neki eksponati su bili prvi put javno izloženi. Primjerice:

  • instrumenti dr Pavla Kaunitza, koji je izvršio obdukciju i balzamiranje tijela žrtava Atentata,

  • potom slika u ulju koja predstavlja vojvotkinju Sofiju od Hohenberga u posjeti Franjevačkom samostanu Svetog Ante podno Bistrika,

  • brončani medaljon i krune sa spomenika Ferdinandu i Sofiji,

  • kompoziciju Pietà, također sa spomenika,

  • veliki portret cara i kralja Franje Josipa I iz fonda Umjetničke galerije BiH, itd.

Sve vrijeme trajanja izložbe projiciran je slide-show koji je obuhvatao oko 1000 fotosa i tri kratka dokumentarna filma:

🎬 Sarajevski atentat i arhitektihttps://youtu.be/8k280ahAo_4
🎬 Sofijino putovanjehttps://youtu.be/HLb5xJFu6Uk
🎬 Atentat i Sarajevohttps://youtu.be/lasAs4336zQ