Otovrena izložba “Knjiga pod opsadom”

Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH učestvuje u izložbi “Knjiga pod opsadom”

Povodom Međunarodnog dana knjige, 23. aprila, u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu svečano je otvorena izložba “Knjiga pod opsadom”, snažno svjedočanstvo o ulozi knjige i biblioteka u vremenima ratnih razaranja.
Ova izložba rezultat je zajedničkog angažmana triju značajnih kulturno-obrazovnih institucija:
Gazi Husrev-begove biblioteke, Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu i Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine.

Izložba “Knjiga pod opsadom” jeste podsjetnik na važnost biblioteka ne samo kao čuvara knjige, već i kao čuvara identiteta, kontinuiteta i slobode mišljenja. Prikazuje kako su, u trenucima opsade, knjige bile meta napada, ali su istovremeno postale simbol otpora i nade – upravo zahvaljujući ljudima koji su ih hrabro čuvali i prenosili dalje.

Kroz dokumente, fotografije, svjedočanstva i arhivsku građu, izložba donosi priču o kulturnim institucijama koje su, zajedno s građanima Sarajeva, izdržale najteža iskušenja. Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine s ponosom učestvuje u ovoj značajnoj izložbi, koja oživljava sjećanja na tragične, ali i herojske trenutke kulturne historije naše zemlje.

Autorski tim izložbe čine:

  • Madžida Smajkić, Mustafa Berhamović i Edin Lepenica (Gazi Husrev-begova biblioteka)
  • Dželila Babović (Orijentalni institut u Sarajevu)
  • Muamera Smajić (Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine)

📅 Izložba je otvorena do 7. maja 2025. godine, a svi zainteresovani posjetioci imaju priliku da se upoznaju s ovom važnom pričom o snazi knjige i naslijeđa, koja i danas inspiriše nove generacije.

Podijeli: