NUB BiH na 11. regionalnom sastanku Nacionalnih ISBN centara u NSK, Zagreb

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu u saradnji s Međunarodnim ISBN centrom 10. i 11. juna ugostila je sudionike 11. regionalnoga sastanka Nacionalnih ISBN centara.

Na sastanku su bili prisutni izvršna direktorica Stella Griffiths i voditelj poslova Međunarodnoga ISBN centra Nick Woods te predstavnici Nacionalnih ISBN centara iz Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Kosova, Mađarske, Slovenije i Srbije. U povodu obilježavanja 30. godišnjice Hrvatskoga ureda za ISMN sastanku se pridružila i izvršna direktorica Međunarodnog ISMN centra Sylvia Schmidt, a videopozivom i njezin zamjenik Wolfram Krajewski. Sve je sudionike uz srdačnu dobrodošlicu primila glavna ravnateljica Knjižnice prof. dr. sc. Ivanka Stričević, izrazivši zadovoljstvo dugogodišnjom uspješnom saradnjom i članstvom Hrvatske u sistemima ISBN i ISMN.

Program sastanka sastojao se od izvještaja direktorice Međunarodnog u ISBN centra o poslovanju sistema, njegovu razvoju i uvođenju novih usluga i odluka kao i od izvještaja regionalnih nacionalnih centara radi usklađivanja rada, pružanja podrške u primjeni donesenih odluka i smjernica povezanih s poslovanjem.

Regionalni sastanak je obaveza zemalja članica iz srednje i jugoistočne Europe te prilika za razmjenu iskustava i raspravu o temama iz izdavačke prakse kako bi se pronašla rješenja za zajedničke izazove. Upravljanje podacima u skladu s GDPR-om, dodjela ISBN-a/ISMN-a digitalnim publikacijama, ISBN-a, vlastito izdavanje, utjecaj umjetne inteligencije na izdavaštvo i identifikacijske sisteme, dodjela ISBN-a/ISMN-a i dostava obaveznog primjerka, ISMN Manager, novi identifikatori te pogreške u metapodacima i izvještavanju neke su od tema o kojima se raspravljalo. U neformalnome dijelu programa, u povodu navedene godišnjice, sudionici su uživali u muzičkom razgledanju grada i svečanoj večeri, a sastanak je zaključen razgledavanjem Biblioteke.

ISBN centar omogućava međunarodno prepoznatljivu identifikaciju knjiga, što je ključno za njihovu distribuciju i bibliografsku obradu. Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine postala je zvanični ISBN centar i dio međunarodnog ISBN sistema 1997. godine, kada je Bosna i Hercegovina dobila svoj nacionalni ISBN identifikator.